Last MSRP ฿659,000
Honda Mobilio S CVT (Facelift) (2017-2022) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1497 cc |
| แรงม้า / Power | 118 hp |
| แรงบิด / Torque | 145 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 175 km/h |
| 0-100 km/h | 12.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1160 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 15.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4386 x 1683 x 1603 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2652 mm |
| ราคา / Price | ฿659,000 |