Last MSRP ฿49,700
Honda Moove Standard (2014-2018) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 108 cc |
| แรงม้า / Power | 9 hp |
| แรงบิด / Torque | 9 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | BELT |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 90 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 105 kg |
| ขนาด / Dimensions | 1851 x 683 x 1102 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1256 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 740 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | air |
| ราคา / Price | ฿49,700 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿20,000 - ฿32,000 |