Last MSRP ฿78,000
Honda MSX MSX125SF ABS (2017-2020) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 125 cc |
| แรงม้า / Power | 10 hp |
| แรงบิด / Torque | 11 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 100 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 105 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 50 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 1755 x 730 x 1000 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1200 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 760 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | air |
| ราคา / Price | ฿78,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿50,000 |