Last MSRP ฿365,000
Honda NC NC750X (DCT) (2014-2015) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 745 cc |
| แรงม้า / Power | 54 hp |
| แรงบิด / Torque | 68 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 195 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 28.3 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2210 x 840 x 1285 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1540 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 830 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿365,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿145,000 - ฿185,000 |