Honda NSX 3.0 AT (NA2) (1997-2005) — Full specs, price, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2977 cc |
| แรงม้า / Power | 270 hp |
| แรงบิด / Torque | 285 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 270 km/h |
| 0-100 km/h | 6.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1420 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4430 x 1810 x 1170 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2530 mm |