Honda NSX 3.2 MT (NA2) (1997-2005) — Full specs, price, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3179 cc |
| แรงม้า / Power | 290 hp |
| แรงบิด / Torque | 304 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 280 km/h |
| 0-100 km/h | 5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1390 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4430 x 1810 x 1170 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2530 mm |