Last MSRP ฿12,990,000
Honda NSX NC1 3.5 V6 Hybrid (2017-2022) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | hybrid |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3493 cc |
| แรงม้า / Power | 581 hp |
| แรงบิด / Torque | 646 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 308 km/h |
| 0-100 km/h | 2.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1725 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 8 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4470 x 1940 x 1215 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2630 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 170 L |
| ราคา / Price | ฿12,990,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿7,500,000 - ฿10,500,000 |