Last MSRP ฿83,000
Honda PCX150 PCX150 (2018-2020) (2018-2020) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 149 cc |
| แรงม้า / Power | 15 hp |
| แรงบิด / Torque | 14 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | BELT |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 120 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 132 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 1923 x 748 x 1107 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1313 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 764 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿83,000 |