Last MSRP ฿145,000
Honda Rebel 300 Rebel 300 Standard (2017-2019) (2017-2019) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 286 cc |
| แรงม้า / Power | 30 hp |
| แรงบิด / Torque | 27 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 145 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 130 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 30 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2190 x 820 x 1090 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1490 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 690 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿145,000 |