Honda S2000 2.0 AP1 (1999-2005) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1997 cc |
| แรงม้า / Power | 240 hp |
| แรงบิด / Torque | 208 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 241 km/h |
| 0-100 km/h | 6.2 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1240 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 10 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4135 x 1750 x 1285 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2400 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 172 L |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿1,800,000 - ฿3,500,000 |