Honda S2000 Base (AP2) (2004-2009) — Full specs, price, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2157 cc |
| แรงม้า / Power | 240 hp |
| แรงบิด / Torque | 220 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 240 km/h |
| 0-100 km/h | 5.7 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1275 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 9.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4135 x 1750 x 1285 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2400 mm |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿2,500,000 - ฿3,500,000 |