Starting from ฿49,900
Honda Scoopy Urban (2021) — Full specs, price from ฿49,900, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 110 cc |
| แรงม้า / Power | 9 hp |
| แรงบิด / Torque | 9 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | BELT |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 90 km/h |
| 0-100 km/h | 18 s |
| น้ำหนัก / Weight | 105 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 55.6 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 1864 x 683 x 1059 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1251 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 746 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | air |
| ราคา / Price | ฿49,900 |