Last MSRP ฿1,899,000
Honda Stepwagon Spada 1.5 VTEC Turbo (RP3) (2016-2017) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1496 cc |
| แรงม้า / Power | 150 hp |
| แรงบิด / Torque | 203 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| 0-100 km/h | 10.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1630 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 15.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4735 x 1695 x 1840 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2890 mm |
| ราคา / Price | ฿1,899,000 |