Last MSRP ฿1,950,000
Honda Stepwagon Spada 2.0 E (RK5) (2012-2015) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1997 cc |
| แรงม้า / Power | 150 hp |
| แรงบิด / Torque | 193 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| 0-100 km/h | 10.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1640 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 8 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 14.2 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4690 x 1695 x 1815 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2855 mm |
| ราคา / Price | ฿1,950,000 |