Last MSRP ฿980,000
Honda Stream 1.7 i-VTEC (2002-2006) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1668 cc |
| แรงม้า / Power | 130 hp |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| 0-100 km/h | 11 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1700 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4575 x 1695 x 1590 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2720 mm |
| ราคา / Price | ฿980,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿120,000 - ฿200,000 |