Honda VFR VFR800Fi (1998-2001) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 782 cc |
| แรงม้า / Power | 110 hp |
| แรงบิด / Torque | 82 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 245 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 185 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 20 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2095 x 735 x 1190 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1440 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 805 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿120,000 - ฿220,000 |