Last MSRP ฿32,000
Honda Wave 100 (1999-2001) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 97 cc |
| แรงม้า / Power | 8 hp |
| แรงบิด / Torque | 8 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 88 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 90 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 60 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 1898 x 706 x 1059 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1227 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 751 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | air |
| ราคา / Price | ฿32,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿5,000 - ฿15,000 |