Last MSRP ฿42,000
Honda Wave 125S (2002-2005) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 125 cc |
| แรงม้า / Power | 11 hp |
| แรงบิด / Torque | 10 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 105 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 105 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 50 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 1870 x 715 x 1050 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1221 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 755 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | air |
| ราคา / Price | ฿42,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿10,000 - ฿20,000 |