Last MSRP ฿35,000
Honda Wave 110i Honda Wave 110i (2009-2012) (2009-2012) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 109 cc |
| แรงม้า / Power | 8 hp |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 100 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 97 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 55 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 1890 x 665 x 1025 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1220 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 740 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | air |
| ราคา / Price | ฿35,000 |