Last MSRP ฿51,000
Honda Wave 125i Honda Wave 125i (2012-2017) (2012-2017) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 125 cc |
| แรงม้า / Power | 9 hp |
| แรงบิด / Torque | 11 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 110 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 105 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 50 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 1932 x 711 x 1092 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1227 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 758 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿51,000 |