Starting from ฿869,000
Honda WR-V 1.5 RS (2023) — Full specs, price from ฿869,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1498 cc |
| แรงม้า / Power | 121 hp |
| แรงบิด / Torque | 145 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 13 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1100 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 19 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 3995 x 1734 x 1601 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2525 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 380 L |
| ราคา / Price | ฿869,000 |