Starting from ฿799,000
Honda WR-V SV (2023) — Full specs, price from ฿799,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1498 cc |
| แรงม้า / Power | 121 hp |
| แรงบิด / Torque | 145 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 11.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1107 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 16.7 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4060 x 1780 x 1603 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2485 mm |
| ASEAN NCAP | 5 ดาว (2023) |
| ราคา / Price | ฿799,000 |