Last MSRP ฿1,339,000
Honda ZR-V 1.5 Turbo EL (2023-2026) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1498 cc |
| แรงม้า / Power | 178 hp |
| แรงบิด / Torque | 240 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1460 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 16 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4568 x 1840 x 1621 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2655 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 395 L |
| ราคา / Price | ฿1,339,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿920,000 - ฿1,280,000 |