Last MSRP ฿179,900
Husqvarna Svartpilen Svartpilen 250 (2020-2023) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 249 cc |
| แรงม้า / Power | 30 hp |
| แรงบิด / Torque | 24 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 120 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 130 kg |
| ขนาด / Dimensions | 2026 x 820 x 1109 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1357 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 835 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿179,900 |