Husqvarna TE TE 300 (2014-2016) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 293 cc |
| แรงม้า / Power | 39 hp |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 120 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 130 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 13 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2260 x 840 x 1280 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1491 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 952 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |