Last MSRP ฿450,000
Hyundai Accent 1.5L GL MT (1994-1999) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1495 cc |
| แรงม้า / Power | 92 hp |
| แรงบิด / Torque | 132 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 190 km/h |
| 0-100 km/h | 10.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 940 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4115 x 1620 x 1395 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 400 L |
| ราคา / Price | ฿450,000 |