Last MSRP ฿1,500,000
Hyundai Coupe 2.0 FX (2002-2006) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1975 cc |
| แรงม้า / Power | 138 hp |
| แรงบิด / Torque | 181 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 208 km/h |
| 0-100 km/h | 8.6 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1315 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 11 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4399 x 1760 x 1331 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2530 mm |
| ราคา / Price | ฿1,500,000 |