Last MSRP ฿1,650,000
Hyundai Coupe 2.0 GT (Facelift) (2007-2008) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1975 cc |
| แรงม้า / Power | 143 hp |
| แรงบิด / Torque | 186 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 9.7 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1340 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 10.8 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4399 x 1760 x 1330 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2530 mm |
| ราคา / Price | ฿1,650,000 |