Starting from ฿929,000
Hyundai Creta Alpha (2025) — Full specs, price from ฿929,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1497 cc |
| แรงม้า / Power | 115 hp |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 182 km/h |
| 0-100 km/h | 10.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1280 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 17 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4315 x 1790 x 1630 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2610 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 416 L |
| ASEAN NCAP | 5 ดาว (2022) |
| ราคา / Price | ฿929,000 |