Last MSRP ฿450,000
Hyundai Excel 1.5 GLSi Automatic (1990-1994) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1468 cc |
| แรงม้า / Power | 81 hp |
| แรงบิด / Torque | 120 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 170 km/h |
| 0-100 km/h | 12 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1020 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4340 x 1610 x 1400 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 340 L |
| ราคา / Price | ฿450,000 |