Last MSRP ฿1,599,000
Hyundai Grand Starex 2.5 VIP (2007-2013) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2497 cc |
| แรงม้า / Power | 170 hp |
| แรงบิด / Torque | 392 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 170 km/h |
| 0-100 km/h | 13 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2100 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 5125 x 1920 x 1925 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3200 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 851 L |
| ราคา / Price | ฿1,599,000 |