Starting from ฿2,399,000
Hyundai Ioniq 5 First Edition Long Range AWD (2022-2023) — Full specs, price from ฿2,399,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 305 hp |
| แรงบิด / Torque | 605 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 72.6 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 430 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 350 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 2100 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4635 x 1890 x 1605 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3000 mm |
| ราคา / Price | ฿2,399,000 |