Starting from ฿1,699,000
Hyundai Ioniq 5 Premium (2025) — Full specs, price from ฿1,699,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 228 hp |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 84 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 507 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 240 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| 0-100 km/h | 7.4 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1920 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4635 x 1890 x 1605 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3000 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 527 L |
| ราคา / Price | ฿1,699,000 |