Last MSRP ฿1,700,000
Hyundai Ioniq 5 Premium Long Range (2022-2024) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 217 hp |
| แรงบิด / Torque | 350 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 72.6 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 481 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 350 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 1985 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4635 x 1890 x 1605 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3000 mm |
| ราคา / Price | ฿1,700,000 |