Last MSRP ฿1,849,000
Hyundai Kona Electric SE (Pre-facelift) (2018-2020) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 136 hp |
| แรงบิด / Torque | 395 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 39.2 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 305 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 50 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 167 km/h |
| 0-100 km/h | 7.6 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1610 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4180 x 1800 x 1570 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2600 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 332 L |
| ราคา / Price | ฿1,849,000 |