Last MSRP ฿2,200,000
Hyundai Santa Fe 2.5 T-GDi HTRAC (Gen 4) (2021-2024) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2497 cc |
| แรงม้า / Power | 281 hp |
| แรงบิด / Torque | 422 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1850 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 10.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4785 x 1900 x 1710 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2765 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 634 L |
| ราคา / Price | ฿2,200,000 |