Starting from ฿1,599,000
Hyundai Santa Fe Exclusive HEV (2025) — Full specs, price from ฿1,599,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | hybrid |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1598 cc |
| แรงม้า / Power | 215 hp |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 1.5 kWh |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1780 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 17.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4785 x 1900 x 1685 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2815 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 634 L |
| ราคา / Price | ฿1,599,000 |