Starting from ฿949,000
Hyundai Stargazer X6 (2025) — Full specs, price from ฿949,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1497 cc |
| แรงม้า / Power | 115 hp |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 175 km/h |
| 0-100 km/h | 12.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1350 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 6 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 16.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4460 x 1780 x 1690 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2780 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 200 L |
| ASEAN NCAP | 4 ดาว (2022) |
| ราคา / Price | ฿949,000 |