Hyundai Tiburon GK F/L1 2.7 V6 (2005-2006) — Full specs, price, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2656 cc |
| แรงม้า / Power | 172 hp |
| แรงบิด / Torque | 245 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 224 km/h |
| 0-100 km/h | 8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1380 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4395 x 1760 x 1330 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2530 mm |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿400,000 - ฿600,000 |