Hyundai Tiburon RD2 2.0 FX (1999-2001) — Full specs, price, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1975 cc |
| แรงม้า / Power | 140 hp |
| แรงบิด / Torque | 182 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 210 km/h |
| 0-100 km/h | 8.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1180 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4340 x 1730 x 1315 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2475 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 395 L |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿180,000 - ฿300,000 |