Last MSRP ฿1,399,000
Hyundai Tucson 2.0 CRDi 2WD (Minorchange) (2014-2015) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1999 cc |
| แรงม้า / Power | 184 hp |
| แรงบิด / Torque | 392 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 9.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1600 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4410 x 1820 x 1655 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2640 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 546 L |
| ราคา / Price | ฿1,399,000 |