Last MSRP ฿1,800,000
Isuzu F-Series FVZ300 6SD1-TC (Super Mover) (1997-2007) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 9839 cc |
| แรงม้า / Power | 300 hp |
| แรงบิด / Torque | 980 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 110 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 8000 kg |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 3 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 8500 x 2490 x 2800 mm |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 15000 kg |
| ราคา / Price | ฿1,800,000 |