Starting from ฿158,600
Kawasaki KLX230 SM (2023) — Full specs, price from ฿158,600, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 233 cc |
| แรงม้า / Power | 19 hp |
| แรงบิด / Torque | 20 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 120 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 120 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 32.8 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2055 x 835 x 1120 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1355 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 845 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | air |
| ราคา / Price | ฿158,600 |