Last MSRP ฿239,900
Kawasaki KLX300 KLX300R (2020) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 292 cc |
| แรงม้า / Power | 33 hp |
| แรงบิด / Torque | 29 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 135 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 145 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 1 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 25 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2120 x 825 x 1245 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1435 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 925 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿239,900 |