Kawasaki Ninja ZX-6R Ninja ZX-6R (2009-2012) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 599 cc |
| แรงม้า / Power | 128 hp |
| แรงบิด / Torque | 67 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 260 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 165 kg |
| ขนาด / Dimensions | 2090 x 709 x 1115 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1400 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 815 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿190,000 - ฿250,000 |