Last MSRP ฿459,000
Kawasaki Ninja ZX-6R Ninja ZX-6R (2019-2023) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 636 cc |
| แรงม้า / Power | 130 hp |
| แรงบิด / Torque | 71 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 260 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 190 kg |
| ขนาด / Dimensions | 2025 x 710 x 1100 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1400 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 830 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿459,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿320,000 - ฿390,000 |