Kawasaki Ninja ZX-6R Ninja ZX-6R (636) (2005-2006) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 636 cc |
| แรงม้า / Power | 130 hp |
| แรงบิด / Torque | 71 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 280 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 190 kg |
| ขนาด / Dimensions | 2065 x 715 x 1110 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1392 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 820 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿130,000 - ฿170,000 |