Kawasaki Ninja ZX-7R ZX-7 (H-Series) (1989-1990) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 749 cc |
| แรงม้า / Power | 107 hp |
| แรงบิด / Torque | 78 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 245 km/h |
| 0-100 km/h | 4.2 s |
| น้ำหนัก / Weight | 190 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 1 |
| ขนาด / Dimensions | 2115 x 710 x 1135 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1445 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 790 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿90,000 - ฿160,000 |