Kawasaki Ninja ZX-7R ZX-7R (P1-P8) (1996-2003) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 748 cc |
| แรงม้า / Power | 123 hp |
| แรงบิด / Torque | 82 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 265 km/h |
| 0-100 km/h | 3.8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 190 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 15 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2100 x 740 x 1130 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1435 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 790 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿180,000 - ฿300,000 |