Last MSRP ฿499,000
Kawasaki Vulcan 900 Custom (2009-2022) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 903 cc |
| แรงม้า / Power | 50 hp |
| แรงบิด / Torque | 78 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | BELT |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 170 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 255 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 20 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2405 x 895 x 1120 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1645 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 685 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿499,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿220,000 - ฿370,000 |